پروازهای بین‌المللی فرودگاه اربیل رسماً متوقف شد

با انجام آخرین پرواز بین‌المللی پیش از ساعت ۶ بعد از ظهر به وقت محلی از فرودگاه اربیل، پروازهای بین‌المللی اقلیم کردستان رسماً با تصمیم دولت مرکزی عراق متوقف شد.

آن طور که خبرگزاری رویترز گزارش کرده است، آخرین پرواز بین‌المللی از فرودگاه اربیل، یک پرواز شرکت زاگرس‌جت بود که اربیل را به مقصد استانبول ترک کرد.

زاگرس‌جت که دفتر مرکزی آن در اربیل قرار دارد، در سال ۲۰۰۵ تأسیس شده و علاوه بر بغداد به باکو، استانبول و آنکارا هم پرواز داشته است.

این در حالی است که بیشتر شرکت‌های هواپیمایی بین‌المللی از شامگاه پنجشنبه به دستور دولت عراق پروازهای خود را به فرودگاه‌های اربیل و سلیمانیه متوقف کرده‌اند.

پس از برگزاری همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان، دولت مرکزی عراق خواهان لغو نتایج این همه‌پرسی شده و هشدار داده بود که در صورت رد این خواسته، اقلیم کردستان با تحریم، انزوای بین‌المللی و مداخله نظامی احتمالی روبه‌رو خواهد شد.

دولت‌های ایران و ترکیه از این خواسته عراق حمایت کرده‌اند.

دولت عراق همچنین خواستار در اختیار گرفتن کنترل دو فرودگاه سلیمانیه و اربیل در اقلیم کردستان و نیز بازپس‌گیری کنترل گذرگاه‌های مرزی تحت کنترل حکومت اقلیم کردستان در مرزهای ایران عراق و سوریه بود.

اما گزارش‌ها در روز جمعه حاکی از مخالفت مقام‌های اقلیم کردستان با واگذاری کنترل گذرگاه‌های مرزی به حکومت مرکزی عراق بود.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked. *