نـــــــــگاه هفته در یک نــــــــــگاه کوتاه : رضا شهابی،مرگ صدیق عزیزی ، اعتراضات کارگری در جا جای ایران +عکس و فیلم

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

کارگر زندانی رضا شهابی به دلیل عوارض جسمی در ناحیه گردن و کمر و پاهایش امروز بیستم آبان از زندان رجایی شهر به درمانگاه بیمارستان امام خمینی اعزام شد. و پس از معاینه پزشک دوباره به زندان منتقل شد. طبق دستور پزشک، شهابی برای انجام MRI و معاینات بیشتر در روزهای آینده دوباره از زندان به بیمارستان اعزام خواهد شد.
علی رغم اینکه با پیگیری های همسر رضا شهابی، پیش از این دادستانی اعلام کرده بود این راننده زحمتکش شرکت واحد بدون دستبند و پابند به بیمارستان اعزام خواهد شد. ولی متاسفانه این کارگر شریف را با دستبند از زندان آورند و اعتراض ایشان به مسئولان زندان در این مورد آنان را از زدن دستبند به دست این کارگر منصرف نکرد. شهابی علی رغم اینکه از عوارض جسمی متعدد رنج می برد اما روحیه اش عالی بود.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه زدن دستبند به رضا شهابی و غل و زنجیر کردن فعالان کارگری و معلمان را شدیدا محکوم می کند. شهابی تنها از حقوق کارگران دفاع کرده است و حکم زندان برای ایشان بسیار ناعادلانه است. اما مسولان امنیتی – قضایی به این هم بسنده نکرده و علی رغم پایان محکومیت کارگر زندانی رضا شهابی همچنان ایشان را از هجدهم مرداد زندانی کرده اند. سندیکا خواهان آزادی بی قید و شرط ایشان و لغو محکومیت از دیگر اعضای سندیکا آقایان ابراهیم مددی و داود رضوی است. و زندان و تعقیب و و مراقبت پلیسی – امنیتی – قضایی فعالان کارگری، معلمان و دیگر فعالان صنفی را محکوم می کند.

تجمع اعتراضی کارگران ایران پوپلین مقابل درب کارخانه

جمعی از کارگران باقیمانده کارخانه ایران پوپلین رشت،(تولید کننده انواع پارچه‌های پیراهنی، روپوشی، چادری، ملحفه‌ای و پرده‌ای ) صبح امرروز (۲۰ آبان) با تجمع مقابل درب ورودی این واحد صنعتی تجمع اعتراضی برپا کردند.این کارگران که تعدادشان به ۳۱۴ نفر گزارش شده است علت اصلی برگزاری این تجمع را اعتراض به عملکرد سهامداران عمده کارخانه عنوان کردند. در عین حال این کارگران به پرداخت نشدن حداقل دو ماه دستمزد وچندین ماه حق بیمه نیز اعتراض دارند.کارگران سهامدار کارخانه ایران پوپلین رشت که تعداد زیادی از آنها در حال حاضر بازنشسته شده‌اند؛ مدعی‌اند ازسهامی که در سال ۶۷ به آنها واگذار شده هیچ گونه سودی به آن‌ها پرداخت نشده است.

به گفته یکی ازکارگران معترض، در سال ۶۷ سهام کارخانه ایران پوپلیناز سوی وزارت صنایع دولت وقت درمیان خریدار بخش خصوصی ،دولتی و بیش از ۱۱۶۰ کارگری که آنزمان در این واحد تولیدی مشغول کار بودند، تقسیم شده است.به گفته این کارگران آنها بیش از ۲۵ سال است که سهامدار این کارخانه محسوب می‌شوند اما با این حال تاکنون، وجهی به عنوان سود سهام دریافت نکرده اند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران – ۲۰ آبانماه ۱۳۹۶

بامداد امروز صدیق عزیزی از نمایندگان مقاوم و پرشور کارگران فولاد زاگرس (قروه کردستان) در مسیر قروه به تهران در نزدیکی شهر ساوه بر اثر تصادفی خونین جان باخت. در نتیجه این تصادف همسر او نیز به کما رفت و دو دختر خردسالش نجات پیدا کردند. صدیق همچون دهها کارگر فولاد زاگرس بدنبال تعطیلی این کارخانه که با کمک  و راهنمائی های مسئولین وزارت کار به کارفرما صورت گرفت آواره تهران شد و در یک شرکت خدماتی مشغول بکار بود.

صدیق پیشاپیش همکارانش بطور بی وقفه ای بمدت سه سال با جسارتی ستودنی برای جلوگیری از تعطیلی کارخانه جنگید. او در جریان این مبارزات هیچگاه دچار توهم در مورد تشکلهای دست ساز کارگری نشد و اتحادیه آزاد کارگران ایران نقطه رجوعش برای پیشبرد قوی تر مبارزات شان برای بازگشت بکار بود که سرانجام به رای بازگشت بکار آنان نیز منجر شد. اما مسئولین وزارت کار در تبانی با کارفرما مسیر انحلال کارخانه را بطور غیر قانونی در پیش گرفتند و نهایتا بیش از سیصد کارگر فولاد زاگرس بیکار و دهها نفر از آنها آواره تهران و شهرهای دیگر شدند و صدیق عزیزی در نتیجه تحمیل چنین شرایطی از سوی وزارت کار دولت روحانی به کارگران فولاد زاگرس، ساعت ۴ بامداد امروز در حالیکه در مسیر بازگشت از قروه به تهران بر سرکارش بود جان باخت.

صدیق فقط یار و یاور پر صلابت همکاران خود نبود. او در جریان بازداشت جعفر عظیم زاده، او را نیز تنها نگذاشت و  خانواده وی را علیرغم تنگدستی ناشی از بیکاری مورد حمایت مالی قرار داد. صدیق عزیزی، قربانی تبانی مسئولین وزارت کار با کارفرمای فولاد زاگرس در تعطیلی کارخانه شد. او سازماندهی برجسته و جسور در اعتراضات و مبارزات کارگران فولاد زاگرس بود. وجود او به عنوان نماینده ای از نماینده های کارگران ایران، نقطه امیدی برای ما در چالشها و مبارزات پیش روی طبقه کارگر ایران بود. ما صدیق را از دست دادیم. اما جای خالی اش را همیشه احساس خواهیم کرد و مصمم تر از همیشه به مبارزات خود برای رهائی از نکبت سرمایه ادامه خواهیم داد. ما به صدیق عزیز بدرود میگوئیم و با تسلیت به خانواده او، کارگران فولاد زاگرس و یاران و دوستانش، آرزوی بهبودی  همسر گرامی او را داریم.

تجمع اعتراضی در رشت، اهواز و زرند

ــــ بیش از ۳۰۰تن از کارگران کارخانه پوپلین رشت روز یکشنبه 21آبان برای دومین روز متوالی دست به تجمع و تحصن زدند. کارگران در اعتراض به پرداخت نشدن ۳ماه حقوق افتاده، بیمه و فساد در مدیریت کارخانه تجمع و تحصن کردند.

در اهواز روز یکشنبه کارکنان مجتمع فولاد خوزستان در مسجد ارشاد این شهر تجمع کردند و به پرداخت نشدن حقوق خود اعتراض کردند.

ـــ در زرند کرمان نیز روز یکشنبه 150تن از کارکنان کارخانه قطران در اعتراض به عدم تمدید دفترچه‌های درمانی تأمین اجتماعی تجمع کردند.

تجمع و تحصن در اندیمشک و قزوین

کارکنان شهرداری اندیمشک روز شنبه 20آبان 96 در اعتراض به پرداخت نشدن ۱۴ماه حقوق مقابل شهرداری رژیم در این شهر تجمع کردند. تجمع‌کنندگان بنری به همراه داشتند که روی‌ آن نوشته شده است: «۱۴ماه حقوق طلب داریم ۱۴ماه گرسنگی» 

در قزوین نیز طلا‌فروشان در اعتراض به مالیات سنگین و ارزش افزوده دست از کار کشیده و با بستن مغازه‌های خود اعتصاب کردند.

تجمع اعتراضی کارگران شهرداری در آبادان و میاندوآب

روز شنبه ۲۰آبان‌ماه ۹۶ جمعی از کارکنان سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری آبادان در اعتراض به پرداخت نشدن 20ماه حق بیمه و شش‌ماه حقوق عقب افتاده، در مقابل ساختمان شهرداری رژیم در این شهر تجمع کردند.

روز شنبه هم‌چنین کارگران امور شهری ناحیه دو قوشاچای در میاندوآب در اعتراض به پرداخت نشدن ۶ماه حقوق عقب‌افتاده در مقابل فرمانداری رژیم در این شهر تجمع کردند.

تجمع اعتراضی غارت‌شدگان در خرم‌آباد و گرگان + فیلم

غارت‌شدگان مؤسسه آرمان خرم‌آباد روز شنبه ۲۰آبانماه ۹۶ مقابل مؤسسه ملل در این شهر در اعتراض به غارت پولهایشان تجمع کردند.
 

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked. *