گزارشی از مراسمهای هشت مارس، روز جهانی زن تهیه کننده: عزیز آجیکند

در این روز میلیون ها زن و مرد معترض به بی حقوقی زنان، نظم اقتصادی حاکم، و نادیده گرفتن حقوق زنان ، طی آکسیون هایی در سرتاسر جهان روز جهانی زن را گرامی داشتند. آنها از نیویورک تا مادرید، از تورنتو تا سیدنی، از لندن تا ورشو، از پاریس تا برلین، از دهلی تا مانیل، از پکن تا استکهلم، از استانبول تا تهران، تا سنندج و سقز و بانه و مریوان و مهابادو بوکان در مراسم های گوناگون و از جمله در راهپیمایی ها شرکت کردند.

 

مراسم ها شامل راهپیمایی، برگزاری جلسات و کنفرانس تا مجالس رقص و پایکوبی و پخش شیرینی و شاخه گل از طرف زنان و مردان آزادیخواه و برابری طلب و کمونیست شامل می شدند. توقف آزار جنسیتی، پایان دادن به خشونت خانگی، تبعیض و استثمار از شعارها و مطالبات همگانی آکسیون ها بودند. در ٨ مارس امسال زنان کارگر فریاد می زدند، ما آزادی، شغل و محیط کار ایمن می خواهیم ، ماخواستار حفظ احترام زنان و ستایش کردن دستاوردهایشان در عرصه های سیاست، اقتصاد و اجتماع هستیم.
در کشورهای اسکاندیناوی سوئد و نروژ و دانمارک و فنلاند، دهها هزار زن و مرد، در میتینگ ها و راهپیمایی های متعدد با شعارهایی در محکوم کردن تلاش دولت ها برای بازپس گیری دستاوردهای جنبش برابری طلبانه این روز را گرامی داشتند. بیشتراز۵ میلیون زن در اسپانیا اعتصاب عمومی کردند و به خیابانها ریختند ! از کار در خانه , نگه داری بچه گرفته تا کار در اماکن شغلی , کارخانه ها و مزارع را تعطیل کردند و به خیابانها ریختند برای احیای حقوق خود .

در ایران رژیم جمهوری اسلامی فضای بسیار سنگین نظامی در شهرها ایجاد کرده بود تا هیچ مراسم و آکسیونی در روز جهانی زن انجام نگیرد. با اینحال از چند روز قبل به مناسبت نزدیک شدن به روز جهانی زن فعالیت های آگاهگرانه و تبلیغی گسترده ای در تهران ،مشهد، رشت ، تبریز ، ارومیه، اراک، همچنین در اکثر شهرهای کردستان از طریق پخش تراکت و شعارهایی در زمینه ستم بر زنان در ایران صورت گرفته بود. گزارش هایی که تاکنون رسیده اند حاکی است که زنان و مردان آزاده در شهرهای تهران، رشت ، تبریز، سنندج، بانه ، مریوان، سقز و مهاباد مراسم هایی را برگزار کردند.

 

روز پنجشنبه ١٧ اسفندماه شماری از زنان مبارز و آزادیخواه به مناسبت فرا رسیدن ٨ مارس روز جهانی زن، مقابل وزارت کار رژیم در تهران تجمع کردند.
بنابه گزارشات منتشره این تجمع اعتراضی با حمله ماموران رژیم به صف تجمع کنندکان به خشونت کشیده شد. بسیاری از معترضان پیش از رسیدن به محل تجمع در برابر وزارت کار مورد ضرب و شتم قرار گرفته و بازداشت شدند. ماموران از قبل در محل تجمع مستقر شده بودند تا پیش از شکل گرفتن هر تجمعی افراد را پراکنده و بازداشت کنند. در جریان این تجمع دستکم ٨٤ تن بازداشت شدند و یکی از معترضان نیز به دلیل ضرب و شتم ماموران و شدت جراحات وارده به بیمارستان منتقل شد.اسامی تعدادی از دستگیر شدگان به شرح زیر می باشد:
بنفشه جمالی ،زهره اسدپور، مهرداد فلاحی، پرستو الهیاری، علی سالم ، جواد عباسی توللی ، آزاده بهکیش ، آذر گیلانی، پیمان چهرازی، بهاره اخلانی، اینا قطبی یعقوبی ، مولود حاجی زاده ، صفرا کریم الدین ، سودابه رخش
گفتنی است در نقاط دیگری از تهران تجمعاتی شکل گرفت که مجددا با برخورد شدید ماموران مواجه شد. تجمع کنندگان با خواندن سرود “ای زن حضور زندگی” و سردادن شعارهایی از جمله “حق ما برابری، کار تو ستمگری”، ” آزادی برابری، عدالت جنستی”، زنان کار آزادی، پوشش اختیاری” و “نترسیم نترسیم، ما همه با هم هستیم” ضمن اعتراض به کلیت نظام جمهوری اسلامی روز جهانی زن را گرامی داشتند. لازم به ذکر است که در همین روز شمار زیادی از معترضان در خیابان “وزرا” تجمع کرده و خواستار آزادی بازداشت شدگان شدند.
روزهای چهارشنبه و پنجشنبه ١٦ و ١٧ اسفندماه مراسم های مختلفی به مناسبت هشت مارس، روز جهانی زن در شهر بانه برگزار شد.
طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه جمعیت کثیری از زنان، فعالین حقوق زنان و کارگران در بانه چندین مراسم مختلف به مناسبت هشت مارس روز جهانی زن برگزار کردند. این مراسم ها همگی با اجرای سرود انترناسیونال و یک دقیقه سکوت به یاد جانباختگان راه آزادی و سوسیالیسم آغاز شد. در این مراسم ها همچنین سخنانی پیرامون شرایط و مبارزات کنونی زنان در ایران از سوی برخی از شرکت کنندگان ایراد شد.

روز پنج شنبه ١٧ اسفند ماه، نیروهای رژیم به طور وسیعی، از ترس برگزاری تجمعات اعتراضی به مناسبت ٨ مارس روز جهانی زن در سطح شهر سنندج مستقر شده بودند.ماموران نیروی انتظامی رژیم به صورت وسیعی در میدان “اقبال، فردوسی، چهار راه چهارباغ و دور میدان، به وفور به چشم می خوردند و در سطح شهر نیز ماموران لباس شخصی رژیم مستقر شده بودند و هر گونه تجمعی را که به نظر خود مشکوک می رسید، متفرق می کردند. این در حالی بود که جوانان و خانواده های کارگری سنندج همراه خانواده هایشان به صورت منسجم آماده برگزاری مراسم ٨مارس روزجهانی زن بودند و با وجود فضای به شدت امنیتی شهر اقدام به برگزاری این مراسم نمودند. لازم به گفتن است که مراسم هایی در سطح شهر و به صورت جداگانه برگزار شده است. در یکی از این مراسمها دست نوشته ایی با عنوان “زنده باد هشت مارس روز جهانی زن و ما خواهان برابری زن و مرد در کلیه شئونات اجتماعی هستیم” زینت بخش مراسم بود.
در شهر مریوان نیز چند برنامه ویژه روز هشت مارس برگزار گردید و فعالین و طرفداران برابری زن و مرد و مخالفین فرهنگ وقوانین جاری در کشور علیه زنان طی سخنانی ستم و نابرابری علیه زنان را محکوم کردند.
روز جهانی زن از سوی یک زحمتکش دستفروش در شهر سقز با پخش شیرینی گرامی داشته شد. روز پنجشنبه ١٧ اسفندماه برابر با هشتم مارس یک دستفروش زحمتکش در شهر سقز با پخش شیرینی و شکلات در میان مردم و عابران در میدان “عقاب” شهر، روز جهانی زن را گرامی داشت.

در روز هشتم مارس مراسم باشکوهی در شهر سلیمانیه از طرف آزادیخواهان و مدافعان و حامیان حقوق و رهایی زنان برگزار شد . در این مراسم رفقای حزب سوسیالیست انقلابی هم حضور فعال و چشمگیر داشتند و رفیق تینا خلیفه ای در میان شرکت کنندگان مراسم به ایراد سخنانی پرداختند .در بخشی از سخنان رفیق تینا ، به مبارزات و مقاومت زنان ایران و دست آوردهای مبارزات زنان به ویژه در بخش های مختلف کردستان اشاره شد.
در تمام این سالها تا به امروز تلاش برای برگزاری مراسم روز جهانی زن در کردستان و در ایران به نمادی از مقاومت زنان در مقابل رژیم اسلامی و سنتهای واپسگرای ملی گرایانه و مرد سالارانه تبدیل شده است. در ایران امسال نیز رژیم تلاش کردتا با تهدید و بگیر و ببند پیشروان و فعالین این جنبش مانع برگزاری مراسم ٨ مارس شود. با این وجود برگزاری مراسم های ٨ مارس امسال پاسخی دندان شکن به سیاست ها و اعمال زن ستیزانه رژیم جمهوری اسلامی بود.
هشت مارس امسال فرصتی شد که یک بار میلیونها زن و مرد آزادیخواه صحنه ی خیابانها و میادین را به نمایش پرشکوهی از فریاد علیه تبعیض جنسیتی ، علیه مردسالاری و علیه نظام سرمایه داری تبدیل کنند.
خجسته باد روز جهانی زن
منبع: شماره ٣٩ نشریه سوسیالیسم امروز
١٩ اسفند ١٣٩٦
١٠ مارس ٢٠١٨

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked. *