تجمعات اعتراضی کارگران در شهرهای مختلف

از سرگیری اعتصاب وتجمعات کارگران مجتمع فولاد وذوب آهن نطنز دراعتراض به عدم پرداخت حقوق معوقه

روز شنبه ۱۹ اسفند ماه ۱۳۹۶، کارگران مجتمع فولاد و ذوب آهن نطنز دراعتراض به عدم پرداخت ماهها حقوق، اعتصاب وتجمعاتشان را از سرگرفتند.

 کارگران مجتمع فولاد و ذوب آهن نطنز روز شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۶ در پی عدم دریافت معوقات چندین ماهه خود برای چندمین مرتبه خط تولید را متوقف کردند.
مدیر عامل شرکت فولاد و ذوب آهن نطنز ۲ ماه پیش قول داده بود حق بیمه تامین اجتماعی کارگران پرداخت و حقوق بهمن و ۲ ماه حقوق معوق را در همان زمان پرداخت میکند و در اسفندماه نیز اقدام به پرداخت ۲ ماه حقوق معوق بعدی به اضافه عیدی کارگران را می‌کند. بنابه گزارشات دریافتی تا روز ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ فقط مشکل بیمه تامین اجتماعی کارگران حل شده، اما حقوق معوقه کارگران پرداخت نشده است.

بنابر همین گزارش، در پی تجمعات اعتراض آمیز کارگـران مجتمع فولاد نطنز و ذوب آهن نسبت به حقوق معوقه روز یکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ فرماندار شهرستان، اعضای شورای تامین و مسئولان کمیسیون کارگری شهرستان از این مجتمع بازدید کردند.

اعتصاب کارگران راه آهن زاگرس

بر اساس گزارشات رسیده، صبح روز دوشنبه ۲۱ اسفند ماه طبق فراخوان قبلی،۳۲۰ نفر از کارگـران راه آهن زاگرس در مقابل این اداره اعتصاب کرده اند. این کارگـران سه ماه است که حقوق نگرفته‌اند.
قرار است روز سه شنبه ۲۲ اسفند کارگـران لرستان هم به این کارگـران اعتصابی اضافه شوند و در اینصورت  تعدادآنها حدودا به ۷۰۰ نفر خواهد رسید.

تجمع اعتراضی کارگران دریایی و خدمات بندری شرکت هدایت کشتی نسبت به کاهش حقوق

دوشنبه ۲۱ اسفند ماه، جمعی از کارگران دریایی و خدمات بندری شرکت هدایت کشتی در اعتراض به کاهش حقوقشان، دست به تجمع مقابل ساختمان این شرکت در اداره کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان واقع در بندر امام زدند.
این تجمع‌کنندگان گفتند: حدود ۲ سال است که مبلغی تحت عنوان کارانه به ما تعلق می‌گیرد که بر این اساس برای زندگی و مخارج خودمان برنامه‌ریزی کرده‌ایم، متأسفانه امروز نامه‌ای توسط مدیریت این شرکت صادر گردیده که قرار است این مبلغ که عرف گردیده از ابتدای سال 97 دستخوش تغییراتی گردد که به زیان ملوانان و طناب گیران است.

این مبلغ بین 500 هزار تا یک‌میلیون تومان بر اساس موقعیت شغلی کارکنان متغیر بوده که هرماه پرداخت می‌گردید ولی بر اساس تصمیم جدید قرار شده است که در سال آینده مبلغ کارانه به واژه «آماده بکاری» تغییر یافته و در طول سال، 4 نوبت پرداخت گردد.
تجمع‌کنندگان در مقابل ساختمان این شرکت در اداره کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان دست به تجمع زدند و خواستار لغو این تصمیم هستند.
حدود ۴۰۰ ملوان و طناب گیر در شرکت هدایت کشتی مشغول به کار هستند.

 

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked. *