چند خبرو گزارش کارگری و اعتراضات توده ای در هفته ای که گذشت تهیه و تنظیم : عزیز آجیکند

خبرها و گزارشات کارگری این هفته را از کردستان و از شهرستان مهاباد آغاز می کنیم …

اعتراض و درگیری مردم زحمتکش شهرستان مهاباد با ماموران انتظامی رژیم جمهوری اسلامی

طبق گزارشاتی که به مرکز خبری سوسیالیسم امروز رسیده است روز دوشنبه ۲۸ خرداد ۹۷، ماموران انتظامی و اماکن اقدام به بستن و تخریب پارکینگ بازار تاناکورا در مهاباد میکنند که سرانجام این حرکت نیروی انتظامی به درگیری میان کسبه این بازار با آنها می گردد. لازم به ذکر است که اکثریت مردم زحمتکش شهرستان مهاباد از طریق این بازار امرار معاش میکند. مهاباد و به ویژه بازار تاناکواری این شهرستان به علت برخورداری از جاذبه های طبیعی و تجاری و زیبائیهای این شهرستان همواره مورد استقبال مردم در گوشه و کنار ایران قرار می گیرد و حدود ۵هزار نفر در ایام تعطیل از بازار تجاری تاناکورای مهاباد دیدن و خرید می کنند. تاناکورای مهاباد با سه هکتار مساحت، دارای ۹۲۵ مغازه بوده و تنوع محصول و اجناس خاص از جاذبه های این بازار برای مسافران است. متوسط مبادله روزانه تاناکورا مهاباد ۵میلیارد ریال و مجموع دارایی های این واحد تجاری بیش از ۵۰۰ میلیارد ریال است.

تعطیل شدن کارخانه تولید نی آشامیدنی در ایران

کارخانه تولید نی آشامیدنی به عنوان بزرگترین واحد تولیدکننده در ایران به دلیل نبود مواد اولیه تعطیل شد. به دنبال تعطیلی این واحد تولیدی که سابقه ٢٠ساله در تولید نی آشامیدنی داشت، دستکم ٧٠ کارگر بیکار شده اند. طبق اعلام خبرگزاریهای حکومت جمهوری اسلامی ایران از سال گذشته تا به امروز ٦٠ درصد واحدهای تولیدی در ایران تعطیل و یا به حالت نیمه تعطیل در آمده اند . که این روند تعطیل سازیها زنگ خطر بزرگی برای بیکار شدن کارگران این مراکز به حساب می آید.

تجمع اعتراضی کارگران شهرداری بروجرد

جمعی از کارگران خدماتی و فضای سبز شهرداری بروجرد، در اعتراض به چندین ماه معوقات مزدی در مقابل ساختمان شهرداری این شهر دست به تجمع زدند.
در این تجمع که صبح روز یکشنبه ٢٧ خردادماه روی داد، صدها نفر از کارگران خدماتی و فضای سبز شرکت داشتند. این کارگران که دستمزد آن‌ها از مهر ماه سال گذشته پرداخت نشده، می‌گویند، در شرایط کنونی به هیچ وجه توانایی تامین هزینه‌های زندگی را ندارند.

باغ سپهسالار تهران و تظاهرات گسترده مردم

صدها تن از شهروندان تهران در خیابان “سپهسالار” با سردادن شعار “نه به گرانی” روز دوشنبه ٢٨ خردادماه به خیابان آمدند.تظاهر کنندگان با سردادن شعارهای اعتراضی از جمله مرگ بر گرانی ، دولت بی لیاقت مسئول بی کفایت نسبت به گرانی سرسام آور اجناس اولیه زندگی خود اعتراض کردند. در جریان این تظاهرات پلیس به صف معترضان یورش برده و آنان را مورد ضرب و شتم قرار دادند. ولی معترضان بی اعتنا به یورش ماموران و تهدیدهای آنها به تظاهرات خود ادامه دادند.

حادثه در محیط کار دوباره جان دو کارگر زحمتکش را گرفت

در جریان وقوع دو حادثه جداگانه در استان فارس و اراک دستکم دو کارگر به دلیل نبود امکانات ایمنی لازم در محل کار متاسفانه جان خود را از دست دادند. روز دوشنبه یک کارگر ٢٥ ساله افغانی در حین کار در یک ساختمان نیمه کاره در شهرستان “گراش” استان فارس به علت سقوط از ارتفاع جان خود را از دست داد. همچنین یک کارگر دیگر ٣٠ ساله از طبقه ١٣ در خیابان جهان پناه اراک بر اثر سقوط جان خود را از دست داد. متاسفانه از ابتدای سال جاری ۱۷ تن از کارگران زحمتکش به دلیل فوت ناشی از حوادث کار در مراکز پزشکی قانونی استان مورد معاینه قرار گرفته‌اند. در این مدت آمار مصدومان ناشی از حوادث کار با ۴۶۰ مورد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل بیست و یک دهم درصد افزایش داشته است.

آزادی فعالین کارگری بازداشت شده در سنندج

جمعی از فعالین کارگری و مدنی شهر سنندج که در پی بالا گرفتی احتمال اعدام قریب الوقع زندانی سیاسی رامین حسین پناهی مقابل زندان مرکزی این شهر در روز چهارشنبه ٣٠ خرداد تجمع کرده بودند و از طرف نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند در روز پنچ شنبه ٣١ خردادماه با قید وثیقه آزاد شدند. خالد حسینی، رفیق کریمی و لطف‌الله احمدی ، از جمله کارگرانی بودند که برای لغو حکم اعدام رامین حسین پناهی بازداشت شده بودند.

همه کارگران بازداشت شده فولاد اهواز آزاد شدند

بنا بر خبر منتشر شده از سوی اتحادیه آزاد کارگران ایران بدنبال مبارازت جانانه کارگران گروه ملی فولاد اهواز و تجمعات چندین روزه خانواده ها و کارگران در مقابل دادگاه و دادگستری شب ٣١ خرداد ماه باقی کارگران بازداشت شده این کارخانه به اسامی کریم سیاحی، محمد فلاحی، سجاد حسین پور، عبدالرحمن ساکی، جواد اسکندری آزاد شدند. ما فعالان سیاسی و کارگری این موفقیت را به کارگران زحمتکش و طبقه کارگر ایران ، به خانواده هایشان و به کارگران گروه ملی فولاد اهواز صمیمانه تبریک می گوئیم .
دهمین روز اعتصاب غذای شش تن از زنان دراویش در اعتراض به بدرفتاری ماموران زندان در زندان قرچک ورامین
شش نفر از ۱۰ زن درویش محبوس در زندان قرچک ورامین از روز دوشنبه ۲۱ خرداد ماه ۹۷ در اعتصاب غذا به سر می برند. این زنان در اعتراض به بدرفتاری و برخوردهای بد مأموران زندان با آنان دست به اعتصاب غذا زده اند.اعتصاب کنندگان عبارتند از شکوفه یداللهی، الهام احمدی، سپیده مرادی، نازیلا نوری، مریم فرسیابی و معصومه براکوهی.

شکنجه و شکستن دندانهای یک کارگر جهت اعتراف به قتل

هاشم کدئی ساکن شهرستان زهک یک ماه و نیم پیش از طرف آگاهی زهک بازداشت و به بازداشتگاه آگاهی منتقل شده است
این کارگر بازداشت شده دو روز پیاپی به شدت مورد شکنجه قرار میگیرد تا اعتراف کند که مرتکب یک قتل شده است. در انجام این شکنجه ها به وی شوک برقی زده می شود و بر اثر ضربات وارده ناشی از زد و خرد دندانهایش شکسته می شود.

ادامه اعتصاب کارگران کارخانه پارس میل لنگ تاکستان

روز پنجشنبه ٣١خرداد ماه، کارگران کارخانه “پارس میل لنگ” تاکستان برای چندمین روز متوالی در اعتراض به عدم پرداخت دستمزدهای معوقه خود دست از کار کشیدند. کارگران معترض با تعطیلی کار و تجمع در محوطه کارخانه خواستار پرداخت ٤ ماه دستمزد معوقه خود شدند. آنها می گویند تا دستیابی به کلیه خواسته هایشان و رسیدن به حق خود دست از اعتصاب و اعتراض برنخواهند داشت.

 

ادامه تجمعات اعتراضی دانشجویان دانشکده تهران

دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران در اعتراض به احکام سنگین قوه قضایی علیه دانشجویان معترض، برای پنجمین روز متوالی دست به تجمع زدند. دانشجویان خواهان لغو فوری و بدون قید و شرط این احکام هستند. معترضان همچنین تهدید کرده اند در صورت پیگیری نشدن خواست هایشان امتحانات این ترم را لغو کرده و در آن حاضر نخواهند شد. سینا عمران و علی مظفری، دو فعال دانشجویی دانشگاه تهران، از سوی دادگاه انقلاب به هشت سال حبس تعزیری، دو سال ممنوعیت خروج از کشور، محرومیت از فعالیت‌سیاسی و ممنوعیت حضور در فضای مجازی محکوم شده‌اند. لیلا حسن‌زاده، دانشجوی رشته انسان‌شناسی دانشگاه تهران، به شش سال حبس تعزیری و دو سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده است.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked. *