نگاهی به تجمع اعتراضی مردم خرمشهر : گلوله به جای آب…+ فیلم

 خرمشهر: گلوله به جای آب…

تنها دو روز از اعتراضات ساکنین خرمشهر به وضعیت اسف‌بار آب نگذشته، که دیروز در سومین دور اعتراضات حکومت شبانه سرکوب خونینی را علیه معترضین رقم زد. سرکوبی که به درستی نشان می‌دهد اقتدار شکنندۀ این رژیم تا چه حد مرعوب خشم معترضینی است که با دست خالی به خیابان‌ها آمده‌اند تا حق‌شان را بگیرند.

خصلت انفجاری اعتراضات در خوزستان که عصارۀ تمام محرومیت‌ها و تبعیض‌ها را یکجا باهم دارد، اعتراضات چد ده نفره‌ای را که از سه روز پیش جلوی ادارات آب و فاضلاب و فرمانداری خرمشهر و آبادان شروع شده بود، بدل به اعتراضات خیابانی تهاجمی و همه‌گیر کرد.

در پی بالا گرفتن بحران آب در خرمشهر و آبادان و تشدید فضای امنیتی، مردم این دو شهر به خیابان‌ها آمدند و اعتراضات مردمی به خشونت کشیده شد. در حوادث شامگاه شنبه ۹ تیر دستکم یک شهروند خرمشهری کشته و تعدادی دیگر زخمی شدند.

بحران آب شهروندان معترض خرمشهر و آبادان را در شامگاه شنبه ۹ تیر (۳۰ ژوئن) به خیابان‌ها کشاند. در سوی مقابل، حضور نیروهای امنیتی در این دو شهر به شکل چشمگیری افزایش یافت و علاوه بر پلیس ضد شورش، نیروهای لباس شخصی نیز در گوشه و کنار شهر با مردم معترض برخورد و تعدادی از معترضان را دستگیر کردند.

کاربران شبکه‌های اجتماعی تصاویری از اعتراضات مردم خرمشهر به وضعیت آب آشامیدنی را منتشر کردند که شهر را در حالت نیمه جنگی نشان می‌دهد. در این تصاویر از یک سو نیروهای دولتی اقدام به تیراندازی می‌کنند و از سوی دیگر مردم معترض برای در امان نگاه داشتن خود از گاز اشک‌آور آتش روشن کرده، به سوی نیروهای امنیتی سنگ پرتاب می‌کنند.

اعتراضات در خرمشهر تا سحرگاه امروز یکشنبه 10 تیرماه ادامه پیدا کرد. بنابه گزارشات منابع محلی، در جریان تیراندازی ماموران رژیم دستکم یک نفر جان خود را از دست داده و چند تن دیگر نیز مجروح شدند. با این حال فرماندار خرمشهر این موضوع را تکذیب کرده و گفته پنج نفر “به طور سطحی” زخمی شده‌اند. تجمع‌کنندگان، به کمبود آب و کیفیت بد آب آشامیدنی در این شهر اعتراض دارند. در خرمشهر علاوه بر بی‌آبی، بیکاری و آلودگی هوا نیز بر شدت اعتراض‌ها افزوده است. آخرین گزارشات از این شهر حاکی است که نیروهای امنیتی رژیم فضای شهر را به شدت میلیتاریزه کرده اند.

آنجه روشن است این است که ثروت‌های عظیمی که زیر پای خوزستان خوابیده، متعلق به همۀ کارگران و زحمتکشان است و نه برای پُر کردن جیب‌های بی‌انتهای کارگزاران و اختلاس‌گران جمهوری اسلامی. کارگران و زحمتکشان خوزستان بیش از هر بخش دیگری محروم از این سهم بوده‌اند. ثروت‌ها و منابع هنگفت خوزستان برای جبران تمام عقب‌ماندگی‌ها و محرومیت‌های تاکنونیِ نه تنها خوزستان بلکه سایر مناطق محروم کشور هم کفایت می‌کند، مشروط بر این‌که از دست حکومت مرکزی جمهوری اسلامی کوتاه شود و این ثروت‌ها به دست کارگران و زحمتکشان کل کشور بیفتد تا با یک برنامه‌ریزی از پایین، در مسیر حل مشکلات و نیازهای فوری در مناطق محرومی چون خوزستان، سیستان و بلوچستان، کردستان و غیره به‌کارگرفته شود.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked. *