بخشی از گزارشات و اعتراضات کارگری و توده ای در هفته ای که گذشت تهیه و تنظیم : عـــــــــــــــزیز آجیکند

خبرها و گزارشات کارگری این هفته را با گزارشی از تجمع اعتراضی مردم آبادان علیه نبود آب آشامیدنی آغاز میکنیم

زمین خشک، لبان تشنه

این بار و در ادامه فریاد و اعتراض مردم خوزستان برای تأمین آب شیرین ، شهرهای مختلف خوزستان به صحنه اعتراض شهروندانی تبدیل شده است که شعارشان ” زمین خشک ، لبان تشنه ، آب آب ، است . مردم خرمشهر و آبادان در گرمای طاقت فرسا و نبود آب شرایط بسیار دشواری را سپری می کنند.سرزمینی که بر ثروت نشسته اما در فقر غوطه ور است. مردم معترضند و از آب؛ این حیاتی ترین عنصر زندگی محرومند. در میان روزهای گذشته چندین تجمع اعتراضی در خرمشهر برگزار شد و مردم زیر آفتاب داغ با دبه و دست نوشته های متعدد و با “یزله” و “هل هله”های خشم نسبت به وضعیت آب معترض بوده و خواستار برکناری مسئولین بحران آب شدند و بهبود وضعیت آب را مهمترین خواسته خود اعلام کرده اند . با حضور نیروی انتظامی و تشدید فضای امنیتی و واکنش نسبت به حرکت اعتراضی مردم، کار را به خشونت کشیده شد. حضور نیروهای نظامی در این مناطق فضای سالهای تلخ دوران جنگ و سختی آتش و ویرانی را تداعی می کند و شوربختانه هنوز مردم با گذشت سه دهه از پایان جنگ خرابیهای موشک ها، خمپاره ها و آوارهای شهر خود را نظاره گر هستند و گویا در شرایط جنگ بسر می برند.
در ادامه شنبه ۹ تیر مردم مجددا به خیابان‌ها می آیند و ندای اعتراض خود را سر می کشند . و اما دوباره حضور نیروهای امنیتی در این دو شهر به شکل چشمگیری افزایش می یابد و علاوه بر پلیس ضد شورش، نیروهای لباس شخصی نیز در گوشه و کنار شهر با مردم معترض برخورد و تعدادی از معترضان را دستگیر میکنند. در این وضعیت متاسفانه یک نفر جان خود را از دست می دهد و تعدادی نیز مجروح میشوند.
در آبادان نیز معترضان با مسدود کردن مسیر جاده اهواز_آبادان، خواستار رسیدگی به معضل بی آبی شدند. طبق گفته فعالان حقوق بشری در این منطقه دهها نفر بازداشت شده‌اند.

جانباختن شش کارگر در محل کار

حوادث ناشی از کار سومین عامل مرگ و میر در جهان است و در ایران نیز براساس آخرین گزارش‌ها و تحقیقات انجام شده دست کم سالانه حدود نزدیک به ٢٠ هزار حادثه ناشی از کار اتفاق می‌افتد که از این تعداد نزدیک به ١٥ هزار حادثه در بخش ساختمانی برای کارگران به وقوع می‌پیوندد. ایمن نبودن محیط کار، فقدان آموزش‌های لازم به کارگران ونبود تجهیزات و امکانات پیشرفته و بی‌توجهی کارفرمایان این آمار در ایران بالاتر از استاندارد‌های بین‌المللی باشد. طبق آخرین اخبار روز دوشنبه ١ تیرماه، ٥ کارگر کارخانه مقواسازی در پاکدشت بر اثر گازگرفتگی جان خود را از دست دادند. همچنین در جریان وقوع آتش سوزی در یک کارخانه تولید موادشیمیایی در جاده مخصوص کرج یک کارگر جانباخته است.

آتش سوزی در بازارچه گلشهر کرج

پس از چند ماه مقاومت غرفه داران بازارچه گلشهر کرج در مقابل شهرداری صبح روز دوشنبه تمامی مغازه های این بازارچه طعمه حریق گشتند. مغازه داران این بازارچه با دیدن غرفه های سوخته خود دست به تجمع زده و با سردادن شعارهای اعتراضی شهرداری را مسئول این حادثه دانستند. معترضان می گویند بعد از چندین ساعت صدای و سیما با حضور در محل حادثه از مغازه داران انتقاد کرد. کسبه بازار نیز با سردادن شعار “صدا و سمیای ما ننگ ما” نسبت به این اقدام صدا و سیما اعتراض کردند. به گفته مدیر عامل سازمان آتش نشانی کرج، هیچکدام از کسبه این بازار بیمه نبوده و بازارچه تخریب ١٠٠ درصدی داشته است. مغازه داران می گویند از چند ماه پیش شهرداری قصد داشت مغازه های آنها را بگیرد ولی وقتی با مقاومت کسبته روبرو شده آنها را تهدید نموده است.

 

از سرگیری اعتراضات کارگران فرنخ و نازنج

روز دوشنبه ١١ تیر ماه، کارگران دو کارخانه فرنخ و نازنخ به دنبال عدم تحقق وعده های مقامات رژیم در خصوص پرداخت دستمزدهای معوقه خود، تجمع اعتراضی برپا کردند. به گفته کارگران معترض، پس از تجمع اعتراضی چند روز پیش کارگران مقابل استانداری، فرماندار قزوین برای حل مشکلات کارگران یک جلسه با حضور مدیران شرکت تشکیل داد و در پایان جلسه قرار شد ضمن توافق با سرمایه‌گذار، قطعه زمینی را در تهران به نفع کارگران به فروش برسانند. آنها افزودند علیرغم گذشت چند روز از وعده فرماندار ولی تاکنون هیچ اقدامی در این خصوص صورت نگرفته است. گفتنی است درحال حاضر ۱۶۰ تن از کارگران نازنخ معوقات مزدی دارند و تنها یکی از سالن های خط تولید آن فعال است.

اعتصاب و تجمع اعتراضی کارکنان شرکت فولاد سیرجان

روز دوشنبه ١١ تیر ماه، شماری از کارکنان شرکت فولاد سیرجان ایرانیان دراعتراض به عدم پرداخت دستمزدهای معوقه خود دست از کار کشیدند. معترضان که خواستار پرداخت دستمزد و مزایای معوقه خود می باشند با برپایی تجمع مقابل این شرکت اعلام کردند تا رسیدن به کلیه مطالبات معوقه خود دست از اعتصاب برنخواهند داشت. در همین خصوص یکی از معترضان می گوید شماری از کارگران این شرکت علاوه بر دستمزد معوقه، چندین ماه حق بیمه آنان به سازمان تامین اجتماعی پرداخت نشده و در تمدید دفترچه های خود با مشکل روبرو شده اند.

تعطیلی شهرک صنعتی فرامان در کرمانشاه

بنابه این گزارش شهرک صنعتی فرامان در مساحت ۲۲۰ هکتار در نزدیکی شهر کرمانشاه با وجود ظرفیتهای بسیار، به ‌دلیل مشکلاتی همچون واردات بی‌رویه، فرسودگی ماشین‌آلات، کمبود نقدینگی و سرمایه‌‌در گردش و بدهی معوقه امروزه در تعطیلی قرار دارد. سال گذشته نیز واحدهای تولیدی و صنعتی استان کرمانشاه یکی پس از دیگری در حال ورشکستگی بودند.

 

تجمع کارگران اخراجی پتروشیمی گچساران مقابل فرمانداری

کارگران اخراجی مجتمع پتروشیمی گچساران به نمایندگی از همکارانشان مقابل فرمانداری گچساران تجمع کردند. شرکت پیمانکاری سازه بتونی سال ۹۶ بیش از ۷۰ کارگر را برای کار در پتروشیمی به گچساران انتقال داده است. کارگران اخیرا بدون پرداخت مطالبات اخراج شده‌اند و کارفرما آن‌ها را تحت فشار قرار داده که محل اقامت خود در گچساران را نیز ترک کنند. کارگران با تجمع مقابل فرمانداری گچساران، خواستار پرداخت مطالبات معوقه و بازگشت به کار شدند.

 

بازداشت موقت رضا شهابی و داوود رضوی هنگام بازگشت به تهران

رضا شهابی و داوود رضوی دو تن از اعضای هیات مدیره سندیکای کارگران و رانندگان شرکت واحد روز چهارشنبه ١٣ تیرماه به هنگام بازگشت به ایران برای مدتی کوتاهی در فرودگاه بازداشت شدند.
این دو به دعوت کلکتیو سندیکاهای فرانسه برای حضور در اجلاس سالانه سازمان جهانی کار و دیدار و گفتگو با مسئولان تشکل‌های کارگران جهان به اروپا سفر کرده بودند. سندیکای شرکت واحد که خبر بازداشت دو نماینده خود را انتشار داده، اضافه کرده است، ماموران امنیتی رژیم به هنگام بازداشت وسایل همراه آنان را بازرسی و برخی وسایل آنان و نیز پاسپورت داوود رضوی را توقیف کرده‌اند. رضا شهابی و داوود رضوی پس از یک و نیم ساعت آزاد شده‌اند.
منبع: شماره ٥٦ نشریه سوسیالیسم امروز
www.simroz.org
١٦ تیر ١٣٩٧
٧ ژوئیه ٢٠١٨

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked. *