مرگ دستکم ۵۷ نفر در سیلاب‌های ایران

سخنگوی اورژانس ایران روز سه‌شنبه ۱۳ فروردین از جانباختن ۵۷ نفر در سیل‌های اخیر خبر داد. در روز سه‌شنبه نیز پنج نفر در استان‌های لرستان و کردستان جان خود را از دست دادە بودند.

بە گفتە سخنگوی سازمان اورژانس ایران تعداد کل افراد فوت شده در حادثه سیل از ابتدا تاکنون، ۵۷ نفر و تعداد کل مصدومان نیز ۴۷۸ ‏نفر است.‏

۲۲ نفر در شیراز، هفت نفر در گلستان، پنج نفر در مازندران، سه نفر در خراسان شمالی و سه نفر در کهگیلویه و ‏بویراحمد جان خود را از دست دادەاند.

بنابر گزارش منتشره، ۴۰۰ شهر و روستا در ۱۵ استان کشور با سیل درگیر هستند. 
استان های کرمانشاه، لرستان، خوزستان و چهارمحال و بختیاری از جمله مناطقی هستند که تعداد بیشتری از شهرها و روستاهای آنها درگیر سیل شده اند. بر اساس این گزارش ها تاکنون ۷٨ جاده بین شهری و ۲۱۹۹ جاده روستایی بر اثر سیلاب مسدود شده اند. بر اثر جاری شدن سیلاب تاکنون بیش از ۲۵ هزار واحد مسکونی در استان هایی که درگیر بارندگی شدید و سیلاب بودند، تخریب شده و چندین روستا هم بطور کامل در آب فرو رفته اند. همچنین بیش از ۶۰ هزار واحد مسکونی در استان هایی که درگیر سیلاب بوده اند، نیازمند تعمیرات است. بر اثر بارش شدید باران و طغیان آب رودخانه ها، اکنون راه دسترسی بیش از ۱۰۰ روستای استان کرمانشاه مسدود شده است. در برخی از مسیرهای استان از جمله اورامانات، سرمیل و دالاهو ریزش کوه و رانش زمین روی داده است. اکنون در تمام سطح استان بارندگی ادامه دارد و در شهرستان های کنگاور و سنقر و کلیایی برف می بارد. با گذشت دو هفته از وقوع سیل در گلستان؛ شهرستان های آق قلا و گُمیشان در غرب استان همچنان دچار آبگرفتگی با ارتفاع زیاد است. بر اثر شدت این بارش ها در اصفهان نیز رودخانه در روستای ‘کهنگان و ده بزرگ’ در سمیرم در پادنای علیا طغیان و به ۲ پل آسیب زد، جاده بیده دچار آبگرفتگی شد و اهالی اسکان اضطراری داده شدند. همچنین این بارشها موجب تخریب دیواره سیل بند ایجاد شده در مسیر جاده فراهان به اراک به سمت مشهد شد. در استان همدان روستاهای علی آباد، پیرشمس الدین، کوانج، نجف آباد، لک لک، قاسم آباد و دولت آباد وضعیت بحرانی دارند. همچنین به علت ریزش سنگ حاصل از بارش شدید باران، محور هراز و کندوان در مازندران مسدود شده است. برق شهر و ٨۷ روستای این بخش در چهارمحال و بختیاری در جریان موج دوم بارش ها قطع شده است. گفتنی است تاکنون اهالی سیل زده چندین شهر به دلیل عدم امدادرسانی و بی توجهی مسئولان به وضعیتشان دست به تجمع و اعتراض زده اند.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked. *